Blog został założony jako relacja z rocznego pobytu na wymianie studenckiej Erasmus w Dreźnie. Następnie zdecydowałam się podjąć w Dreźnie studia magisterskie. Opisywałam pobyt na Technische Universitat Dresden. Aktualnie zdecydowałam się zostać w Dreźnie na stałe i kontynuować tego bloga.

Monachium w 36h - part 3

Dzisiaj ostatnia porcja zdjęć z Monachium.

Fontanna przy rezydencji królewskiej
Następna odwiedzoną atrakcją turystyczną był Siegestor, który powstał w latach 1834 - 1850 i został zaprojektowany przez Friedrich Wilhelm von Gärtnera. Łuk ten nazywa się Bramą Zwycięstwa.

Łuk triumfalny (Siegestor)
Ogród angielski to ogromny naturalny park, który położony jest w samym sercu miasta wzdłuż przecinającej miasto rzeki Izary. Ogród ten został założony w 1789 roku. Znajduje się tam między innymi japońska herbaciarnia (Japanisches Teehaus) założona w 1972 roku. Herbaciarnia wraz z ogrodem japońskim są wynikiem współpracy miast olimpijskich 1972 - zimowa olimpiada odbyła się wtedy w Sapporo, a letnia w Monachium. Inną atrakcją jest wieża chińska (Chinesischer Turm), która powstałą w latach 1789 - 1790, a znajduje się w niej drugi co do wielkości w Monachium ogród piwny (Biergarten). W ogrodzie znajduje się także kopia greckiej świątyni Monopteros, zbudowana w 1836 przez Leo von Klenze.

Rzeka Izara
Ciekawostką jest, że w tym ogrodzie jest aż ponad 100 mostów!

Wieża chińska



Akademia Katolicka w Bawarii
Poniżej znajduję się fotografia maskotki drużyny Bayern Monachium, a w tle stadion Allianz Arena. Od sezonu 2005/2006 swoje mecze rozgrywają na nim dwie lokalne drużyny – Bayern i TSV 1860, a także reprezentacja Niemiec. Jest to jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Nazwa stadionu pochodzi od jednego z jego sponsorów – niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Allianz. Podczas rozgrywek Ligi Mistrzów, z powodu przepisu UEFA mówiącego, iż w nazwie stadionu nie może być nazwy sponsora, stadion przyjmuje nazwę Arena München. My znaleźliśmy się tam w dniu, gdy odbywał się ostatni mecz ligowy w tym sezonie. Kolega próbował zakupić wejściówkę, ale ceny go zniechęciły ;)

Allianz Arena
Następnym punktem była Sendlinger Tor, czyli jedna z trzech zachowanych do dnia dzisiejszego bram miejskich w Monachium. Położona w południowej części miasta, u wylotu Sendlinger Strasse, stanowiła element średniowiecznego systemu obronnego miasta.  Pierwsza wzmianka o tej bramie pochodzi z roku 1318, ale prawdopodobnie istniała już wcześniej. W trakcie II wojny światowej brama została zniszczona, a w roku 1980 odbudowana.

Widok na Sendlinger Tor od strony Sendlinger-Tor-Platz
Karlstor to kolejna z trzech istniejących obecnie, dawnych bram miejskich w Monachium, która do 1791 roku nazywana była Neuhauser Tor. Brama ta została zbudowana przez 1300 rokiem, ponieważ pierwsza informacja o niej w dokumentach datowana jest na rok 1302. Stanowiła fragment średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Zrekonstruowana po zniszczeniach z okresu II wojny światowej, prowadzi od ulicy Neuhauserstrasse do znajdującego się już poza obwodem dawnych murów miejskich wielkiego placu Karola (niem. Karlsplatz), zdominowanego dziś przez Pałac Sprawiedliwości (niem. Justizpalast).

Karlstor

Fontanna przy Karstadt


Gliptoteka to Muzeum Sztuki Starożytnej, które powstało w 1830 roku, jednak już od początków XIX wieku król Bawarii Ludwik I zaczął kolekcjonować dzieła sztuki. Aktualnie Gliptoteka jest częścią dzielnicy muzealnej Monachium. Znajduje się tam największy zbiór starożytnej kultury greckiej, dlatego często miejsce to nazywane jest „niemieckimi Atenami”. Podczas drugiej wojny światowej muzeum zostało doszczętnie zniszczone, ale udało się ocalić większość eksponatów. W muzeum tym znajdują się trzy rodzaje kolekcji: dział sztuki egipskiej, dział rzeźby greckiej i rzymskiej oraz dział drobnej sztuki greckiej i rzymskiej.

Glipoteka
Kolejnym punktem zwiedzania był Pałac Nymphenburg, czyli dawna letnia rezydencja Wittelsbachów w dzielnicy Neuhausen-Nymphenburg. Wraz z parkiem Nymphenburg stanowi jednolite założenie pałacowo-parkowe, zajmujące pod względem architektonicznym jedno z pierwszych miejsc w Europie. Niestety z powodu bardzo mocnego deszczu nie zdecydowaliśmy się spacerować po parku i obejrzeliśmy cały kompleks jedynie z daleka.

Pałac Nymphenburg
Ostatnim odwiedzonym miejscem był Olympiapark München, czyli centrum olimpijskie, w którym odbywały się zawody podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1972.

Olympiahalle

Pasterz z owieczka, a w tle Stadion Olimpijski

Olympiaturm

Stadion Olimpijski

Olympiaturm i w tle budynek BMW

Koncert przed halą olimpijską
Tutaj poprzednie części: Part 1 i Part 2
Share on Google Plus

About Beacze

Jestem 26-letnią studentką informatyki w trakcie pisania pracy magisterskiej. Pracuję jako programistka PHP, a w wolnym czasie podróżuje, spotykam się z przyjaciółmi i prowadzę tego bloga.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 comments :

Prześlij komentarz