Blog został założony jako relacja z rocznego pobytu na wymianie studenckiej Erasmus w Dreźnie. Następnie zdecydowałam się podjąć w Dreźnie studia magisterskie. Opisywałam pobyt na Technische Universitat Dresden. Aktualnie zdecydowałam się zostać w Dreźnie na stałe i kontynuować tego bloga.

Nauka języka niemieckiego

Jednym z powodów dla którego ludzie wybierają studia w Niemczech jest chęć nauki języka niemieckiego (często ta ochota szybko przechodzi). Napewno motywujące jest zdanie, które usłyszymy w większości urzedów, a czasem nawet od zwykłych ludzi z którymi próbujemy porozumieć się po angielsku: "Wir sind in Deutschland! Wir mussen Deutsch sprechen!", prawie każdy obcokrajowiec miał okazję usłyszeć to zdanie chociaż raz. Jeśli chcemy tego unikąć (ja nie uniknęłam ;) ) to w dzisiejszym poście napisze o kilku sposobach na tę naukę.
 

1. Kurs językowy
Na początku semestru uczelnia informuje o kursie językowym dla studentów na wymianie. Przed kursem należy napisać test kwalifikacyjny. Wadą tego rozwiązania jest to,  że kurs jest darmowy tylko dla erasmusów. Osoby, które przyjeżdzają na całe studia muszą zapłacić za semestr kursu z TUDIAS ok. 250-300 EUR. Sprawdzone empirycznie, że nie da się żadnym sposobem przeniknąć na darmowy kurs, mimo, że w rzeczywistości niezbyt duży odsetek erasmusów jest zainteresowanych tuczęszczaniem na ten kurs, na ogół po 2-3 zajęciach 1/3 grupy rezygnuje, a do końca jak dotrwa 1/3 to już jest dużo.
Polecam jednak na uczęszczanie na taki kurs, nawet jeśli się niczego nie nauczysz to możesz poznać kogoś fajnego. Ja tak poznałam chłopaka ;)

2. Profesor Klaus
Kolejnym sposobem na naukę są programy komputerowe z serii Profesor Klaus: Intesywny kurs i Słownictwo. Wymagaja one samodyscypliny, ale zapewniam, że dają porządane efekty jeśli każdego dnia spedzimy 20 min na nauczenie się nowych 15-20 słów, krótka powtórkę i 1-2 ćwiczenia z kursu.

Profesor Klaus - Intesywny kurs

Profesor Klaus - Intesywny kurs

Profesor Klaus - Słownictwo

3. Deutsch Aktuell
Trzecią metodą, którą chce wam polecić jest czytanie czasopisma Deutsch Aktuell. Jest to sposób dla osób, które znają już trochę niemiecki i chcą go ćwiczyć bez ciągłego sięgania do słownika, aby sprawdzić trudniejsze słowa.


Magazyn ten oferuje również dostęp do artykułów w wersji mp3 co daję nam możliwość osłuchania się z językiem.

Artykuł o wycieczkach rowerowych w Szwajcarii Saksońkiej
 Link: Kiosk

4. Seriale i filmy
Kolejną metodą jest oglądaniem niemieckich filmów i seriali, zadanie jest ułatwione, ponieważ wszystko jest tutaj z dubbingiem.  Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z Netflixa na którym jest mnóstwo filmów z możliwościa wyboru ścieżki dźwiękowej oraz napisów.


5. Tandem
Następny sposób to dołączenie do jednej z grup na fb, która zrzesza osobt chcące ćwiczyć rozmowy po niemiecku. Główną ideą tego jest, że Ty oferujesz ludziom rozmowy z Toba jako native speaker'em języka polskiego, dobierasz się z z jakimś native speaker'em języka niemieckiego i wzajemnie uczycię się swoich języków za pomocą luźnej rozmowy.

6. Przypadkowe rozmowy
Ostatnia opcja jest tylko dla odważnych! Rozmawiasz z przypadkowo spotkanymi osobami np. w klubie czy na uczelni po niemiecku nawet jeśli masz o tym mgliste pojęcie, kompletnie nie rozumiesz co ktoś do Ciebie mówi, on zapewne też za bardzo nie wie czego od niego/niej chcesz, ale mimo to kontynujesz te rozmowę ;)
Ciekawostka: Niedawno wpadłam niechcący na jednego chłopaka w tramwaju, przeprosiłam go po niemiecku, potem jeszcze kilka razy się do niego uśmiechnęłam przepraszająco, a potem on do mnie zagadał. Co powiedział? "Hallo, ich komme aus Polen. Ich spreche nicht gut Deutsch.". Potem się okazało, ze w Polsce studiowaliśmy na tej samej uczelni i mieszkalismy w sąsidnich miastach, ale należy brać z niego przykład, mimo póki co niezbyt dużych zdolności językowych nie bał się zagadać. To się nazywa odwaga, ale jak widać on chce ćwiczyc swoje zdolności lingwistyczne ;)

Jesli ktoś ma własne sposoby nauki języka to zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach. Pozdrawiam :)

Share on Google Plus

About Beacze

Jestem 26-letnią studentką informatyki w trakcie pisania pracy magisterskiej. Pracuję jako programistka PHP, a w wolnym czasie podróżuje, spotykam się z przyjaciółmi i prowadzę tego bloga.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 comments :

Prześlij komentarz